Mēs esam daļa no KiVa programmas!
Vienaudžu pāridarījumu un bulinga izplatība Latvijas skolu vidē ir lielāka nekā jebkurā citā Eiropas Savienības valstī – trešā daļa skolēnu vismaz pāris reižu mēnesī ir cietuši no vardarbības skolā, liecina OECD dati. Piedāvājot vienotu rīcības plānu, lai mazinātu un novērstu pāridarījumu izplatību, Valsts kanceleja sadarbībā ar Latvijas Universitāti un Rīgas Stradiņa universitāti uzsākusi KiVa ieviešanu Latvijas skolās. Mūsu skola ir pievienojusies KiVa programmai.
Kas ir KiVa?
KiVa ir Somijas Turku Universitātē izstrādāta programma, kuras mērķis ir novērst bulingu un efektīvi risināt gadījumus, kuros tas ir noticis. KiVa nosaukums veidots no somu valodas vārdiem “Kiusaamisen Vastainen”, kas nozīmē “pāridarījuma novēršana”. Tā balstās uz desmitgadēm ilgiem pētījumiem par vardarbības mehānismiem un ir guvusi plašu starptautisku atzinību. Šobrīd programmu izmanto jau 23 valstīs visā pasaulē.
Ko nozīmē būt daļai no KiVa programmas?
Skolā strādāsim pie pāridarījumu novēršanas. KiVa programma paredz nodarbības visiem skolēniem, akcentējot uzmanību uz novēršanas nozīmi. Šīs nodarbības kopā ar īpaši izstrādātiem palīgmateriāliem veido KiVa programmas pamatu.
Nākamais solis ir gadījuma risināšana, kas sevī iekļauj darbu ar bērniem, kas bijuši iesaistīti bulinga epizodēs – gan kā pāridarītāji, gan cietušie. Šīs epizodes tiek pārrunātas un analizētas izmantojot KiVa  materiālus bulinga gadījumu risināšanā.
Mūsu skolā tiks veikta regulāra situācijas uzraudzība, tai skaitā ikgadēja skolēnu un darbinieku aptauja, kura sniedz atgriezenisko saiti par skolas antibulinga darba efektivitāti un to, kā bērni jūtas skolā.
Mēs ticam, ka KiVa mūsu skolā nav īslaicīga iniciatīva – tā kļūs par nozīmīgu un pastāvīgu mūsu darba daļu. Mēs esam patiesi priecīgi būt daļa no KiVa programmas. Esam gatavi kopīgiem spēkiem veidot draudzīgu, drošu un iekļaujošu skolas vidi un sabiedrību.
Vairāk par KiVa varat uzzināt šeit.

Uzsākam jaunu projektu 2024./2025. mācību gadā ”SLENGA VĀRDNĪCAS IZVEIDE ANGĻU VALODĀ” . Šī projekta mērķis ir izveidot slenga vārdnīcu angļu un visās valodās kādās runā projekta partneri, kas piedalīsies projektā. Šajā vārdnīcā būs iekļauti vārdi no vairākām Eiropas valodām, un tā kļūs par noderīgu ceļvedi ceļošanai pa Eiropu, vai saziņai ar cilvēkiem no citām kultūrām.

Twinschool projekts Ukrainas atbalstam

Lejasciema pamatskola 2023./2024.m.g. uzsāka Twinschools projektu sadarbībā ar Ukrainas Dņepropetrovskas  komunālās izglītības iestādi. Projekta  programma ir ļoti apjomīga, kas balstās uz dažādiem tematiem: iepazīšanās, manas valsts kultūra un tradīcijas, ģimenes tradīcijas, drošība internetā, nacionālā virtuve, klimata pārmaiņas un tehnoloģiskā attīstība. Projekts deva iespēju Lejasciema pamatskolas skolēniem uzlabot angļu valodas komunikācijas prasmes katru nedēļu sazinoties  ar projekta partneriem tiešsaistē, kā arī veidot prezentācijas  un apkopot nepieciešamo informāciju.

2023./2024. mācību gadā Lejasciema pamatskolas skolnieces  uzsāka dalību eTwinning projektā Vislabākais tiešsaistes restorāns”, kurā piedalās dalībnieki no Francijas, Lietuvas, Latvijas un Moldovas. Tas ir Eiropas tiešsaistes projekts, kura mērķis ir mudināt jauniešus iesaistīties un pārdomāt savus ēšanas paradumus, kā arī padomāt par savas uzvedības sekām kā patērētājam. Covid-19 pandēmijas periodā pārtikas piegāžu skaits  ļoti pieauga visā Eiropā, mainot mūsu patēriņa paradumus. Šajā projektā skolēni veidoja virtuālu tiešsaistes restorānu, domājot par visiem tā aspektiem: ēdienkarte (ņemot vērā visas konkrētās diētas), ēdienu piegādes pakalpojums (kā, cik), izmaksas. Izvēlējās receptes, noskaidroja, kā pagatavot ēdienus, izdomāja komunikācijas kampaņu, kā uzsākt  darboties restorānā. Dalībnieki analizēja savu projektu, ņemot vērā stiprās un vājās puses, un varēja apspriest plusus un mīnusus maltīšu piegādei mājās.

Savukārt, 2023.gada septembrī Lejasciema pamatskolas angļu valodas skolotāja A. Paegle piedalījās  starptautiskā tiešsaistes projektā “Home4future” sadarbībā ar Zviedrijas Malmo pilsētas izglītības  veidošanas speciālistiem, kurā diskutēja par mākslīgā intelekta ienākšanu un izmantošanas iespējām izglītībā, atvieglojot skolotāja ikdienas darbu stundu plānošanā un ne tikai. Īrijas pasniedzējs Dr Daithi O’Murchu sniedza ļoti plašu ieskatu par mākslīgā intelekta izmantošanas iespējām. Kā zināms, Īrija ir vadošā  valsts pasaulē mākslīgā intelekta izmantošanā un viņiem ir jau izveidojusies zināma pieredze. 

2023./2024. mācību gadā Eiropas Savienības programmas Eiropas Solidaritātes korpuss ietvaros tika īstenots brīvprātīgā darba projekts (Nr.2023-1-LV02-ESC51-VJT- 000114519).

Pie mums, Lejasciema pamatskolas pirmsskolas grupās, strādāja Tommaso Pedro Maria Abbiati brīvprātīgais jaunietis no Itālijas. Viņa vaļasprieks ir ceļošana un grāmatu lasīšana. Starp vairākiem piedāvājumiem, jaunietis izvēlējās Latviju un Gulbenes 1.pirmsskolas izglītības iestādi, kas ir projekta koordinējošā iestāde. Tommaso bērniem piedāvāja sportiskas aktivitātes, jo pats mīl sportot, īpaši patīk āra aktivitātes. Darbojoties pie mums jaunietis apguva latviešu valodu, kā arī uzlaboja savas angļu valodas prasmes aktivitātēs ar sagatavošanas grupas bērniem.
Greta Bertolino jauniete no Itālijas, ar ļoti bagātām valodu zināšanām. Jauniete strādāja Gulbenes novada bibliotēkā. Gretai patīk dažādas sporta aktivitātes un patīk dziedāt, kā arī jauniete spēlē vijoli. Mūsu iestādē Greta darbojās logopēdiskajā grupā “Pasaciņa”, kur kopā ar bērniem rotaļdarbībā apguva arī angļu valodu.

„Latvijas skolas soma” ir lielākā valsts simtgades dāvana vairāk nekā 200 000 Latvijas bērniem un jauniešiem. Sākot ar 2018. gada septembri, tās ietvaros ikvienam mūsu valsts skolēnam tiek nodrošināta iespēja izzināt un klātienē pieredzēt Latvijas kultūras un dabas vērtības, iepazīt dažādos laikos Latvijā radītās inovācijas un uzņēmējdarbības veiksmes stāstus.

Sīkāka informācija atrodama "Latvijas skolas soma" mājas lapā: Latvijas skolas soma


Programmas “Latvijas skolas soma ietvaros” 2023.gada 12.oktobrī Lejasciema pamatskolas 1.-4.klases skolēniem notika radošā tikšanās ar stāstnieci Līgu Reiteri no Ventspils. Tikšanās tēma -“Senās skolas stāsts”. Nodarbības laikā skolēni piedzīvoja, kā notika mācību stunda skolēniem pirms simt gadiem, kādas bija prasības skolā, kādi mājas uzdevumi, mācījās  rakstīt ar īstu stārķa spalvu un tinti.

2023.gada 13.oktobrī stāstniece L.Reitere vecākajām klasēm vadīja nodarbību “Valodas bagātība”, kurā iepazīstināja skolēnus ar Latvijas dialektiem un izloksnēm, kā arī demonstrēja savu dzimto – tāmnieku jeb lībisko dialektu.

Lauku atbalsta dienests

Programmas skolu apgādei ar augļiem, dārzeņiem un pienu mērķis ir bērnu vidū veicināt veselīgu ēšanas un uztura paradumu veidošanos, kas būtu noturīgi visu turpmāko dzīvi, ka arī palielināt programmas efektivitāti, nodrošināt mērķtiecīgāku atbalstu un palielināt veselīga uztura patēriņa veicināšanu starp skolēniem. Skolu programma darbojas ar vienotu pieeju produktu izdalei bērniem un jauniešiem – gan piena produktus, gan augļus un dārzeņus bez maksas trīs reizes mācību nedēļā var saņemt gan pirmsskolnieki, gan 1.-9.klašu skolēni.

Sīkāka informācija mājas lapā: Skolas piens un Skolas auglis