Projekta vizīte Polijā

Projekta “Key skills – new opportunities for adults (“Nozīmīgas iemaņas – jaunas iespējas pieaugušajiem”) turpinājums notika no 25. līdz 30. aprīlim Polijā, Olštinas pilsētā. Gulbenes novadu pārstāvēja Lauris Šķenders, Iveta Solina, Antra Paegle un Beāte Medne. Šoreiz projekta dalībniekus uzņēma projekta vadošais partneris FOSa (Federacja Organizacji Socjalnych). Liela organizācija Polijā, kas nodarbojas ar dažādu sociālo jautājumu risināšanu un atbalsta sniegšanu vietējai sabiedrībai dažāda vecuma grupām. Vizītes laikā iepazināmies ar organizācijas aktivitātēm un detalizēti uzzinājām par  apmācību programmu pieaugušajiem,  kuras laikā pieaugušos apmāca, kā racionāli apgūt mājsaimniecības ienākumus, plānot ikdienas darbus, mācīties digitālās prasmes. Galda spēle “Uzcel torni”, aizrāva ikvienu tās dalībnieku, komandas darbs atkal pierāda saliedētību un labu gala rezultātu. Senioru izveidotais radio SOVO internetā, kā ļoti nozīmīgs senioru interešu un kopā būšanas atbalsts, dziesmu tops mūs fascinēja.

Apmeklējām dienas aprūpes centru senioriem iepazīstoties ar mūzikas un mākslas terapijas nodarbībām, ko šis centrs piedāvā, kā arī sniedz nozīmīgu atbalstu senioriem dažādu pakalpojumu nodrošināšanā.

Gulbenes novada pašvaldības sadraudzības pilsētas Ketrzyn apmeklējums, tikšanās ar tās mēru, kā arī skolas apmeklējums un projekta “Krokiet and Lama”, raisīja vislielāko interesi. Vietējās skolas lielākā problēma pandēmijas laikā bija par to, kā izkustināt bērnus, kas lielāko dienas daļu pavada pie dažādām ierīcēm. Bērnu prieks un aktivitāte, tam bija vislielākais pierādījums, kā ar digitālo ierīču palīdzību, var izdarīt daudz. Projekta ideja Polijas izglītības sistēmai ir milzīgs ieguvums. 

Sabiedrības mājas  un organizācijas Dom pod Cisem apmeklējums Elblagā deva iespēju uzzināt un iepazīt, kā darbojas šī organizācija, kā piesaista Eiropas Savienības naudu un iesaistot vietējo sabiedrību, dara tai nozīmīgas lietas. Piedāvā sociālos pakalpojumus un veic sociālo integrāciju, gūstot naudu no labdarības, cilvēku ziedotajām lietām, tās atjauno, restaurē.  Saglabājot vidi un resursus un dodot otro dzīvi vecām mantām, tādējādi gūstot ienākumus izsolēs var atbalstīt sabiedrībai nozīmīgus projektus un ar sabiedrības atbalstu atjaunojot un sakārtojot rūpnieciskās zonas pilsētā.

FOSa organizācijas izveidotais Yellow Scarf kooperatīvs- sociālais uzņēmums, raisīja  interesi kā tiek atbalstītas alkohola atkarīgas personas, tās nodarbinot un atgriežot darba dzīvē.

Neizpalika  astronoma Mikolaja Kopernika  pilsētas vēstures iepazīšana un katedrāles apmeklējum, kas atrodas Baltijas jūras krastā.

Antra Paegle

Šonedēļ no 08.11.- 12.11.2021. Lejasciema vidusskolas pedagogi Antra Paegle un Beāte Medne pārstāv Gulbenes novadu Erasmus projektā Key skills – new opportunities for adults (“Nozīmīgas iemaņas – jaunas iespējas pieaugušajiem”) Vācijā,Aachen.

Projekta partneri:

  • Federacja Organizacji Socjalnych Wojewodztwa Warminsko-Mazurskiego FOSa (Polija) – vadošais partneris
  • USE - Universidade Sénior de Évora - Associação de aprendizagem ao Longo da vida (Portugāle)
  • Gulbenes novada pasvaldiba (Latvija)
  • PolregioV.(Vācija)
  • AsociatiaJugendzentrumSeligstadt (Rumānija)
Lieliska iespēja apgūt pieaugušo  imigrantu integrāciju Vācijā, kā tas notiek , kā darbojas vietējās organizācijas, lai iekļautu sabiedrībā jebkuru iebraucēju Vācijā, neskatoties uz tautību  un valsts piederību. Vietējās organizācijas strādā ar imigrantiem no Eiropas, Āfrikas un Austrumu valstīm. Veic lielisku, ļoti apjomīgu darbu.

Ar cieņu, Antra Paegle